Монтаж електрики в квартирі, будинку та в офісі Львів

Монтаж електрики в квартирі. Електромережа за часів наших батьків не знала таких навантажень, як зараз. В даний час полегшити і скрасити побут покликана величезна кількість побутової техніки.

В результаті істотно зросло навантаження на електричні системи. Однак стара електропроводка не в змозі передавати таку електричну потужність, тому питання заміни її на нову рано чи пізно виникає. В рамках даної статті ми розповімо, як правильно робити монтаж електрики в квартирі.

Що важливо знати про електрику в квартирі: правила і нюанси

Хороші новини для власників квартир в тому, що прокладка електропроводки обійдеться дешевше, ніж для власників будинків. А вся справа в тому, що електричну проводку в квартиру здійснює забудовник, вам же залишається тільки робити проводку всередині житла.

монтаж електрики в квартирі львів

Щоб правильно зробити електрику в квартирі, треба все роботи розбити на такі етапи:

  1. Створення схеми електропостачання квартири.
  2. Розрахунок потреби в електрофурнітурі та кабелях.
  3. Правильна розмітка електрики і вирізання штраб.
  4. Закріплення електричних кабелів в штрабах.
  5. Монтаж розподільних коробок, розеток і вимикачів освітлення.
  6. Збірка вступного щитка в квартирі
  7. Прозвонка системи тестером, щоб переконатися в правильності монтажу.

Наведемо основні положення ПУЕ, яких електрик просто зобов'язаний дотримуватися:

  • при монтажі електрики в квартирі слід керуватися принципом легкодоступності монтажних коробок, розеток і вимикачів, а також електролічильників;
  • слід робити вимикачі на висоті від 60 до 150 см від підлоги. При цьому відкриті двері не повинні перекривати доступ до вимикачів. Для цього вимикачі встановлюють на протилежній до відчинених дверей стороні. Підведення електропроводки до вимикачів правильно робити зверху;
  • монтаж розеток виконують на відстані 50-80 см від підлоги. Ця висота збереже розетки в разі затоплення. Відстань від розетки до електричних і газових плит, труб і радіаторів опалення повинно бути не менше 50 см. Кабель до розетки проводять знизу вгору;
  • існує норматив кількості розеток в кімнаті - 1 одиниця на 6 м 2 . Однак для кухні дозволена установка будь-якої кількості розеток, яка необхідна для підключення всіх електроприладів. Неправильно розташовувати розетки в туалеті, а у ванній їх можна обладнати, тільки підключивши через окремий трансформатор, встановлений поза вологого приміщення;
  • вимоги наказують робити прокладку електричних кабелів по стінах строго вертикально або горизонтально. При цьому обов'язково потрібно відзначати місця прокладки на відповідному плані;
  • строго регламентуються відстані від кабелю до перекриттів, труб і отворів. У разі горизонтальної прокладки необхідно витримувати відстань в 5-10 см до балок перекриття і карнизів. При цьому відстань до стелі також має бути не менше 15 см. Якщо горизонтальна лінія йде знизу, то від статі її має відокремлювати не менше 15-20 см. Вертикальні траси проводів не робити ближче до отворів вікон і дверей більш ніж на 10 см. Газова труба повинна відстояти від електричного кабелю не менше ніж на 40 см;
  • якщо проводка (прихована або зовнішня) проходить поблизу металоконструкцій, то при правильному монтажі виключається їх зіткнення;
  • якщо потрібно прокласти кілька кабелів паралельно один одному, то кожен з них правильно помістити в захисний короб або гофру. Інший спосіб прокладки - дотримання відстані в 3 мм між такими проводами;
  • в процесі розводки дроти між собою з'єднують всередині розподільних коробок. З'єднання потрібно робити добре ізольовані. Забороняється з'єднувати між собою алюмінієвий і мідний дріт;
  • нульовий провід та заземлення приєднують до кінцевих споживачів тільки за допомогою болтів.

монтаж електрики в офісі львів

  • Багато щасливих власникыв заповітної квартири задаються питанням, як зробити електрику в квартирі з нуля? Немає нічого складного в розробці схеми електропостачання власного житла. Спочатку потрібно зробити ксерокопію плану квартири від забудовника. Позначити місця установки електричної фурнітури на такій схемі не складе великих труднощів.
  • Перед складанням плану електрики правильно дізнатися побажання членів вашої сім'ї. Після обговорення всіх ідей потрібно зафіксувати це на папері, намалювавши на плані житла всі розетки, вимикачі та електричні прилади. Розглянемо процес на прикладі типової однокімнатної квартири. З нехитрих інструментів нам не обійтися без листа в клітинку, ручки і лінійки, а також різнокольорового письмового приладдя. Насамперед малюємо стіни з дверними отворами. Точні розміри непринципові, все можна робити ескізно.

На виготовленій таким способом схему квартири наносимо необхідні нам елементи електрики:

  • Розетки. Потрібно розміщувати їх, керуючись міркуваннями зручності використання. Тримати в голові треба тільки мінімальні відстані від трубопроводів газу і води - 40 см, прорізів вікон і дверей - 20 см. Нагадаємо, що, згідно з нормативами, на кожні 6 м 2 площі житла правильно виділити хоча б одну розетку.
  • Освітлення. Забудовники зазвичай здають житло з одним світильником в центрі приміщення на стелі. Однак не забороняється доповнити цей варіант. Існує величезна кількість освітлювальних приладів, потрібно лише передбачити прокладку електрики в місця їх підключення і правильно розмістити точки.
  • Вимикачі правильно робити праворуч від дверної коробки. Користуватися ними буде зручно, якщо розмістити пристрої на висоті 60-150 см.
  • Кабельні траси. Слід робити кабельні лінії паралельними горизонту або під кутом 90 градусів до нього, без ухилів і зигзагів. Необхідно витримувати правильну дистанцію від прорізів - мінімум в 15-20 см.
  • Розподільні коробки. Слід приділити особливу увагу точкам установки розподільчих коробок. Адже це своєрідні транспортні вузли електрики. Задумали відгалуження від лінії - мається на увазі установку коробки. Однак в будь-якій кімнаті коробка може бути тільки одна.
  • Розподільчий щиток. Силові щитки зазвичай роблять в загальних коридорах. Однак зустрічаються і планування з внутрішнім розташуванням щитка.

монтаж електрики в будинку львів

Існує наступна послідовність нанесення розмітки електрики:

  1. спочатку на стінах відзначають точки установки підрозетників, місця розміщення побутової техніки;
  2. прорисовують обриси штраб для укладання електрики;
  3. позначають місця установки відгалужувальних коробок;
  4. виділяють місце для монтажу електрощитка;
  5. виробляють розмітку трас, що з'єднують електрощит з конкретними точками установки приладів.

Не поспішайте з практичним втіленням плану, правильно буде ще раз ретельно його перевірити. Будь-які зміни краще зробити на етапі розмітки електрики, тому що пізніше це пов'язане з додатковими тимчасовими і фінансовими витратами.

У разі внутрішньоквартирного монтажу електрощита можна виділити групи споживачів енергії:

  • освітлення по кожному приміщенню;
  • розетки житлових кімнат;
  • розетки коридору і кухні;
  • електрика вологих приміщень.

Якщо в квартирі відсутнє газопостачання, значить, для харчування електроплити правильно виділити окремий кабель відповідного перерізу. Вимоги безпеки припускають установку на кожну групу пристроїв захисного відключення. Правильно, коли електрика санвузлів і кухні має в своєму складі УЗО в обов'язковому порядку.

Групи сформовані, а значить, настав час робити точки підключення кінцевих споживачів. Головні споживачі електроенергії в наших квартирах - це електроплити, пральні і посудомийні агрегати, водонагрівачі та кондиціонери.

монтаж електрики в квартирі

Далі з'ясовують зони установки розеток, освітлювальних приладів, вимикачів і розподільних коробок. Після чого правильно буде зафіксувати все це в плані електропостачання квартири. Поєднавши всі крапки між собою, треба порахувати і записати необхідний метраж проводів. План електрифікації квартири правильно робити відразу в двох примірниках, один з яких зберігати разом з іншими документами на квартиру. Як показує практика, в майбутньому він обов'язково стане в нагоді.

На основі чернетки вимальовується чистова електрична схема. Її потрібно робити на точному плані квартири, враховуючи всі розміри в масштабі.

Для позначення електричних точок правильно використовувати спеціальні позначення. Лінії різних груп слід намалювати різними кольорами. Ця ідея здорово збільшить наочність креслення.

Правильно зробити електрику в квартирі вам допоможе грамотна схема. На ній потрібно обов'язково відобразити з дотриманням масштабу всі необхідні відстані: від електрики до комунікацій і будівельних конструкцій. Дана міра не тільки полегшує читабельність схеми, але і дозволяє швидко і правильно робити розрахунок потреби в матеріалах.

3 основних типи розводки електрики в квартирі

Якщо ви відчуваєте, що без проблем впораєтеся з розводкою електричних проводів в квартирі, зможете все зробити правильно, то спочатку потрібно визначитися зі способом реалізації задуманого.

Застосовується три різновиди розводки електрики:

  • на основі розподільчих коробок;
  • «Зірка»;
  • «Шлейф».
  1. На основі розподільчих коробок. Найпоширеніший тип. Електрощит в даному варіанті роблять на сходовій клітці. У щитку встановлюється лічильник і від 1 до 3 вимикачів. Від щита в квартиру йде кабель. Правильна схема передбачає в кожній кімнаті розподільну коробку, за допомогою якої здійснюють розводку електрики в цій кімнаті.
  1. "Зірка". Метод передбачає наявність власної кабельної лінії до кожної групи розеток або освітлювальних приладів. Всі ці кабелі збираються в електрощиті. Кожна лінія електрики підключається через власний вимикач.

Переваги такої технології - можливість контролювати кожну точку електропостачання окремо, що дуже правильно і практично. Однак спосіб вимагає великих трудовитрат, пов'язаний з підвищеною витратою матеріалів. Щиток виходить досить габаритним. Все це складається в високу вартість подібного проекту електрики.

  1. «Шлейф». Такий спосіб відрізняється від «зірки» тим, що на одній лінії можливе розміщення декількох груп розеток, освітлювальних приладів і так далі. Це істотно знижує витрати.

Однак слід зазначити, що рідко строго дотримуються лише одного з вищевказаних способів прокладки електрики. Зазвичай їх комбінують, щоб домогтися оптимального результату за прийнятну вартість.

Який провід використовувати для монтажу електрики в квартирі

В даний час електропостачання житлових приміщень роблять за допомогою тільки мідних проводів. Внутрішня електрика не може бути побудована на базі алюмінієвої проводки, це заборонено.

монтаж електрики в офісі

Мідні кабелі мають ряд переваг, що й обумовлює їх застосування:

  • хороша пластичність, що оберігає від зламів в процесі монтажу;
  • окислюються значно повільніше алюмінієвих;
  • мідні жили прослужать значно довше алюмінієвого проводу;
  • при однаковому перетині мідний дріт здатний пропустити набагато більший струм, ніж алюмінієвий.
  • Кабелі й проведення розрізняють за кількістю жив - одножильні і багатожильні. Багатожильні містять кілька окремих жив, кожна з яких зі своєю ізоляцією. Всі разом жили упаковані в додаткову оболонку. Для прикладу наведемо провід ПРТО. Дана абревіатура означає, що провідники виконані з міді, ізоляція гумова з опліткою з бавовняної пряжі з просоченням, що перешкоджає гниттю.
  • Жили електричних кабелів роблять як суцільними, так і багатодротовими.
  • Електричні кабелі відрізняються типом ізоляції. Оболонка захищає провідники від можливих пошкоджень, а також від попадання вологи, агресивного хімії та світла. Відповідно, відрізняється і маркування кабелів.
  • Є кабелі, покриті своєрідною бронею, що дозволяє їх прокладку в агресивному середовищі.
  • Електрифікацію житлового фонду правильно проводити кабелями марок NYM, ВВГнг і проводами ПУНП. NYM найчастіше застосовують для підключення до електрощита, а також для з'єднання щитів (поверхового і квартирного, кімнатних) між собою.
  • Кімнатні щитки зазвичай в квартирах не практикуються, це зайве. А ось для великого котеджу це правильне рішення. На такі щитки можна підключити потужні прилади. Правила не забороняють використовувати NYM для всієї розводки електрики всередині приміщень. Однак через високу вартість даного кабелю зазвичай вдаються до використання ВВГнг і ПУНП.
  • ВВГ - мідний кабель, ізоляція окремих жив і всього кабелю виконана з полівінілхлориду. Допускається використання ВВГ в приміщеннях з будь-якою вологістю повітря. Даний кабель заборонено розтягувати. Провідники в кабелі скручені між собою. Ізоляція кожної жили має своє забарвлення. Для простору між жилами не передбачено будь-якого заповнення.